Konsultacje lekarskie online

Jak działają przeciwutleniacze?

Terminy takie jak „przeciwutleniacze” czy „ochrona przed wolnymi rodnikami” ewidentnie kojarzą się nam ze zdrowiem. Tymczasem okazuje się, że taki sposób ich postrzegania jest przesadnie powierzchowny i prowadzi niekiedy do nieuzasadnionych wniosków i idących z nimi w parze.

Szkodliwych praktyk, polegających na przyjmowaniu bardzo dużych dawek antyoksydantów. Warto więc zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego czym są i jaką rolę biologiczną spełniają przeciwutleniacze, by w sposób umiejętnych korzystać z ich dobrodziejstw nie narażając się jednoczenie na negatywne skutki ich nadmiaru.

Nie ulega wątpliwości, że determinujące znaczenie w obronie organizmu przed rodnikami pełnią antyoksydanty endogenne, którymi najczęściej są ustrojowe enzymy. Peroksydaza glutationowa jest najważniejszym wewnątrzustrojowym czynnikiem biorącym udział w enzymatycznej ochronie przed wolnymi rodnikami. W wyniku jej aktywności dochodzi przemiany reaktywnego nadtlenku wodoru do cząsteczki wody, czemu towarzyszy utlenienie cząsteczek glutationu. Wydajność tego procesu nie jest szczególnie wysoka, czego nie można powiedzieć o dwóch innych enzymach antyoksydacyjnych. Przykładem najbardziej wydajnego przeciwutleniacza tego typu jest dysmutaza ponadtlenkowa, która katalizuje reakcję przemiany anionorodników ponadtlenkowych do tlenu cząsteczkowego i nadtlenku wodoru. Kolejnym ważnym enzymem antyoksydacyjnym jest katalaza , która rozkłada nadtlenek wodoru do tlenu cząsteczkowego i wody. Enzym ten także działa z bardzo dużą wydajnością, jedna jego cząsteczka jest w stanie zneutralizować nawet 6 milionów cząsteczek nadtlenku wodoru w ciągu jednej minuty!

No Comments Yet.

Leave a comment

Facebook